Za poznáním pralesa na Trojmezné hoře, který se vyvíjel a vyvíjí bez výrazných vlivů lidské činnosti. Jde o nejrozsáhlejší a nejzachovalejší komplex horského smrkového lesa pralesovitého charakteru v České republice. Prales se nejen svým vývojem, ale i vzhledem liší od všem dobře známého hospodářského lesa. Hlavním důvodem je fakt, že zde člověk nenarušoval jeho přirozený vývoj žádnými zásahy, zejména kácením a odvozem dřeva anebo výsadbou nových stromů.
Při výpravě narazíme jak na stopy po civilizaci, ať již jde o bývalý pás „železné opony” anebo hraniční chodník, tak na nedotčenou přírodu. Čím dále a výše jsme od lidí, tím úchvatnější divadlo pro nás Příroda připravila. Kromě zmíněného pralesa a jeho přirozeného vývoje budeme obdivovat přírodní rozmanitost – houby, lišejníky, motýli, rostliny na horských loukách níže a možná se nám poštěstí zahlédnout rysa či dokonce vlka. Pověstmi opředené Plešné jezero rozlévá své vody pod nejvyšší horou Šumavy (Plechý – 1378 m) od poslední doby ledové. Adalbert Stifter se tímto přírodním divadlem kochal již možná před 200 lety.
Začátek: Nová Pec, horní část – parkoviště u domku horské služby, naproti lesní správě, asi 1 km od Schwarzenberského kanálu v 9:00 hod GPS: 48.7781247N, 13.9295772E
Konec: Nová Pec, horní část (jako začátek) v cca 17:00
Doba trvání: cca 8 hodin
Délka trasy: cca 20 km
Cena: 450 Kč
Maximální počet účastníků: 12
Nová Pec – Raškov – Říjiště – Rakouská louka – státní hranice – Plechý – Plešné jezero – Kamenné moře – Koňský vrch – plavební kanál – Nová Pec
VYSOKÁ, velká vzdálenost (20 km), prudké stoupání i klesání, chůze po kamenech, po lesních průsmycích, průchod pralesem – přelézání padlých kmenů, nerovný povrch.
Vycházka se koná za každého počasí!
Účast na vycházce je na vlastní nebezpečí.
Pevná obuv s protiskluznou podrážkou, vhodné oblečení (Vycházka se koná za každého počasí!), pití a jídlo (celodenní výlet!), případně turistická hůl, repelent, fotoaparát.
Zahájení registrací a prodeje vycházek bude ve středu 15. 05. 2024 od 09:00.